Colourful Solutions > How much? The amount of chemical change > Calculation using chemical equations

IB Chemistry Shop

Standard level

A chemical reaction has happened when new substances are formed. All chemical compounds can be represented by a chemical formula showing the ratio of atoms or ions within the simplest formula unit. A chemical equation shows the chemical change that happens in terms of the substances reacting (the reactants) and the new substances produced (the products):

Reactants Products

Syllabus ref: R2.1.2

Reactivity 2.1.2 - The mole ratio of an equation can be used to determine:

  • • the masses and/or volumes of reactants and products
  • • the concentrations of reactants and products for reactions occurring in solution.
  • Calculate reacting masses and/or volumes and concentrations of reactants and products.

Guidance

  • Avogadro’s law and definitions of molar concentration are covered in Structure 1.4.
  • The values for Ar given in the data booklet to two decimal places should be used in calculations.

Tools and links

  • Structure 1.5 - How does the molar volume of a gas vary with changes in temperature and pressure?
  • Nature of science, Structure 1.4 - In what ways does Avogadro’s law help us to describe, but not explain, the behaviour of gases?

Stoichiometry

The stoichiometry is shown by the relative coefficients of the components appearing in the chemical reaction.

Example

4NH3 + 5O2 4NO + 6H2O

The stoichoimetry of the reaction tells us that 4 molecules of ammonia react with 5 molecules of oxygen and produce 4 molecules of nitrogen monoxide and 6 molecules of water

1 mole is equivalent to 6.02 x 1023 molecules therefore the stoichiometry also gives us the ratio of moles reacting.

Consider the reaction:

Fe + S FeS

The stoichiometry of the equation shows us that one atom of iron is needed to react with each atom of sulfur. Extending this idea we can see that the same number of iron and sulfur atoms are always needed for a complete reaction.

Therefore the moles of iron are always equal to the moles of sulfur in this reaction.

If we are told the mass of iron that we start with is 5.6g then we can calculate the mass of sulfur needed. The calculation proceeds via the number of moles. [Relative atomic mass of Fe=56, S=32]

Moles of iron = mass /RAM = 5.6/56 = 0.1 moles

Therefore moles of sulfur = 0.1 moles

RAM of sulfur = 32

Therefore mass of sulfur needed = moles x RAM = 0.1 x 32 = 3.2g

The procedure followed is:

Example: Calculate the mass of chlorine needed to completely react with 2.24g of iron [relative atomic masses Fe=56, Cl=35.5]

2Fe + 3Cl2 2FeCl3

Mass of iron = 2.24g, therefore moles of iron = 2.24/56 = 0.04 moles

from the equation stoichiometry it can be seen that 2 moles of iron react with 3 moles of chlorine

therefore 0.04 moles iron react with 0.04 x 3/2 moles chlorine molecules = 0.06 moles

relative mass of Cl2 = 2 x 35.5 = 71

therefore 0.06 moles of chlorine = 0.06 x 71 = 4.26g


^ top

Worked examples

Q212-01 Calculate the mass of Magnesium required to completely with 2.54g of iodine according to the equation:

Mg + I2 MgI2

Answer

Relative atomic mass of Mg = 24, Relative mass of I2 = 254

Equation shows that 1 mole of magnesium reacts with 1 mole of iodine

Moles of iodine = 2.54/254 = 0.01 moles

Therefore moles of magnesium needed = 0.01 moles

1 mole Mg = 24g

Therefore mass of magnesium needed = 24 x 0.01 = 0.24 g


Q212-02 Calculate the mass of sodium required to completely with 3.2g of oxygen, according to the equation:

4Na + O2 2Na2O

Answer

Relative atomic mass of Na = 23, Relative mass of O2 = 32

Equation shows that 4 moles of sodium react with 1 mole of oxygen

Moles of oxygen = 3.2/32 = 0.1 moles

Therefore moles of sodium needed = 0.1 x 4 = 0.4 moles

1 mole Na = 23g

Therefore mass of sodium needed = 23 x 0.4 = 9.2 g


Q212-03 Calculate the mass of copper required to completely with 1.6g of oxygen, according to the equation:

2Cu + O2 2CuO

Answer


Relative atomic mass of copper = 63.5, Relative mass of O2 = 32

Equation shows that 2 moles of copper react with 1 mole of oxygen

Moles of oxygen = 1.6/32 = 0.05 moles

Therefore moles of copper needed = 0.05 x 2 = 0.1 moles

1 mole Cu = 63.5g

Therefore mass of copper needed = 63.5 x 0.1 = 6.35 g


Q212-04 Calculate the mass of sulfur required to react completely with 5.6g of iron according to the equation:

Fe + S FeS

Answer


Relative atomic mass of sulfur = 32, Relative atomic mass of Iron = 56

Equation shows that 1 moles of sulfur reacts with 1 mole of iron

Moles of iron = 5.6/56 = 0.1 moles

Therefore moles of sulfur needed = 0.1 moles

1 mole sulfur = 32g

Therefore mass of sulfur needed = 32 x 0.1 = 3.2 g


Q212-05 In a thermit reaction aluminium reacts with iron(III) oxide according to the equation:

2Al + Fe2O3 Al2O3 + 2Fe

Calculate the mass of aluminium needed to fully react with 80g of iron(III) oxide.

Answer

Relative atomic mass of aluminium = 27, Relative formula mass of iron(III) oxide = (56x2) + (16x3) = 160

Equation shows that 2 moles of aluminium reacts with 1 mole of iron(III) oxide

Moles of iron(III) oxide = 80/160 = 0.5 moles

Therefore moles of aluminium needed = 0.5 x 2 = 1 moles

1 mole aluminium = 27g

Therefore mass of aluminium needed = 27 g



Q212-06 The reaction between iodine and tin proceeds according to the equation:

Sn + 2I2 SnI4

Calculate the mass of iodine needed to fully react with 2.38g of tin [Ar 119].

Answer

Relative mass of iodine = 254, Relative atomic mass of tin = 119

Equation shows that 2 moles of iodine reacts with 1 mole of tin

Moles of tin = 2.38/119 = 0.02 moles

Therefore moles of iodine needed = 0.02 x 2 = 0.04 moles

1 mole iodine = 254g

Therefore mass of iodine needed = 0.04 x 254 = 10.16 g


Q212-07 The reaction between ammonium chloride and calcium hydroxide proceeds according to the equation:

2NH4Cl + Ca(OH)2 2NH3 + CaCl2 + 2H2O

Calculate the mass of ammonium chloride needed to produce 34g of ammonia.

Answer

Relative formula mass of ammonium chloride = (14 + 4 + 35.5) = 53.5, Relative mass of ammonia = 17

Equation shows that 2 moles of ammonium chloride makes 2 moles of ammonia

i.e. moles of ammonium chloride = moles of ammonia produced

Moles of ammonia to be produced = 34/17 = 2 moles

Therefore moles of ammonium chloride needed = 2 moles

1 mole ammonium chloride = 53.5g

Therefore mass of ammonium chloride needed = 2 x 53.5 = 107 g


Q212-08 Calculate the mass of aluminium needed to produce 1.12kg of iron using the thermite reaction, assuming that there is enough iron(III) oxide:

2Al + Fe2O3 Al2O3 + 2Fe

Answer

From the equation 2 moles of aluminium are needed to produce 2 moles of iron

i.e. moles of aluminium = moles of iron

Mass of iron required = 1.12kg = 1120g

Moles of iron required = 1120/56 = 20 moles

Therefore moles of aluminium required = 20 moles

1 mole of aluminium has a mass = 27g

Therefore 20 moles of aluminium = 20 x 27 = 540g needed


Q212-09 Calculate the mass of carbon dioxide produced when 10g of calcium carbonate is completely dissolved in excess hydrochloric acid. [Ca=40, O=16, C=12]
Answer

Equation for the reaction:

CaCO3 + 2HCl CaCl2 + CO2 + H2O

From the data given Mr (CaCO3) = 40 + 12 + 16 + 16 + 16 =100

Moles of CaCO3 = 10.0/100 = 0.1 moles

From the equation 1 mole CaCO3 produces 1 mole CO2

Therefore 0.1 moles CaCO3 produces 0.1 moles CO2

Mr of CO2 = 12 + 16 + 16 = 44

Mass = moles x Mr = 0.1 x 44 = 4.4g of CO2 produced


Q212-10 Calculate the mass of dibromocyclohexane formed when 20.5g of cyclohexene, C6H10, reacts with excess bromine water, according to the equation:

C6H10 + Br2 C6H10Br2

Answer

Relative mass (Mr) of C6H10 = (6 x 12) + (10 x 1) = 82

Moles of C6H10 = 20.5/82 = 0.25 moles

From the equation, this makes the same number of moles of C6H10Br2

Mr (C6H10Br2) = 72 + 10 + 80 + 80 = 242

therefore 0.25 moles of C6H10Br2 = 0.25 x 242 = 60.5g


^ top

Now test yourself

Exercise 212 - The relationship between reacting masses. Press "Next question" and then calculate the answer to three significant figures.
 
Your answer   Questions Correct

^ top